E-mail: info@fogomakezed.hu

A PARKINSON-KÓR RIZIKÓFAKTORAI

A Parkinson-kór rizikófaktorai különböznek férfiak és nők esetében 
 
A Mayo Klinikai egyik új tanulmánya szerint különbség lehet a férfiak és nők között a Parkinson-kór kialakulását elősegítő rizikófaktorok tekintetében. Férfiaknál a legfontosabb, egymástól független faktorok az életvitel és a foglalkozás voltak. Ezzel ellentétben, nőknél az életvitel és a foglalkozás egyáltalán nem játszott szerepet, sokkal inkább a vérszegénység.

„Habár külön-külön számos környezeti és genetikai faktort tulajdonítottak a Parkinson-kórnak, ezek együttes előfordulását egy populáción belül csak ritkán vizsgálták” állítja Dr. Walter Rocca, a Mayo Klinika neurológusa, jelen tanulmány rangidős szerzője. „Több különböző rizikófaktor együttes hatásának vizsgálata alapján azonosítani tudjuk a népesség azon kisebb csoportjait, akiknél később Parkinson-kór fejlődhet ki.”

A Parkinson-kór olyan progresszív betegség, ami az agy izomműködést irányító területein lévő idegsejteket támadja meg. Tünetei a remegés, a lassult mozgás és a merev izomzat. Becslések szerint az Amerikai Egyesült Államokban legalább 1 millió ember szenved a betegségben, és a népesség 2 százaléka esélyes arra, hogy életük során megjelenjen a kór.

A Rochester Népességtudományi Tanulmányban a kutatók 196 egyént vizsgáltak meg, akik Olmsted megye Minn városában 1976 és 1995 között Parkinson-kórban betegedtek meg, és megvizsgáltak egy ugyanolyan létszámú kontroll csoportot is. A következő változókat vették figyelembe, amiket korábban már külön-külön vizsgáltak: koponyasérülés az anamnézisben, rovarirtók használata, immunológiai betegségek, vérszegénység, hiszterektomia (méheltávolítás) – csak nők esetében, dohányzás, kávéfogyasztás, iskolázottság, Parkinson-kóros beteg a családban, esszenciális tremor, demencia, és pszichiátriai betegségek.

Amikor a nőket és a férfiakat egyaránt tekintettbe vették, azt találták a kutatók, hogy a vérszegénység, a kávéfogyasztás mellőzése és a koponyatrauma független rizikófaktorok, habár a legfontosabb felfedezés az volt, hogy ezek nők és férfiak esetében különböző módon jelennek meg. Férfiakban a kávéfogyasztás mellőzése, a koponyatrauma és a rovarirtó szerek használata független faktorként jelentek meg. Ezzel ellentétben nőknél sem az életviteli, sem a foglakozásbeli tényezők nem voltak fontosak, hanem a vérszegénység volt a legfontosabb rizikófaktor.


A tájékoztató az EPDA honlapján a „Rewrite Tomorrow” ajánlásai alapján készült!